Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
U zrodu muzea stál Vojtěch Náprstek (1826-1894), nadšený organizátor českého kulturního života v době Národního obrození, který žil deset let v Spojených státech amerických. Po svém návratu do vlasti mimo jiné předsatvil českým ženám pračku, ledničku, šicí stroj a další vynálezy pro moderní domácnost. V domě U Halánků na Betlémském náměstí začal pořadat přednášky. Zde, v roce 1873, založil České průmyslové muzeum, předchůdce dnešního Náprstkova muzea. Finanční nákladnost zajišťování nejmodernějších přístrojů pro muzeum, které měli být následně vzorem pro českou průmyslovou výrobu a nárůst sbírek etnografické a etnologické povahy způsobili transformaci původního průmyslového muzea (umělecko-průmyslového muzea) na současné Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.
Současné muzeum zahrnuje víc než 95 000 sbírkových předmětů. Ty jsou základem stálých expozic Kultury Austrálie a Vojta Náprstek.
Expozice Kultury Australie a Oceánie. Při vstupu do expozice spatří návštěvníci nejčastěji používané předměty - zbraně (bumerangy, vrhací kyje a oštěpy), rycí hole, košíky a tašky z rostlinného pletiva. Další část expozice seznamuje s materiální a duchovní kulturou obyvatel ostrovů a souostroví Melanézie, osídlených zemědělci a rybáři. Bohatě je zastoupená oblast Nové Guiney, Nové Kaledonie, Šalamounových ostrovů či Nového Irska. Z části věnované Meanésii lze vstoupit k exponátům z oblasti ostrovů Mikronésie a Polynésie.
Expozice Vojta Náprstek. Výstava přibližuje život a dílo zakladatele Náprstkova muzea, pražského mecenáše, propagátora ženské vzdělanosti a všeobecného pokroku. Jednotlivé části výstavy jsou věnovány rodině, studiím a revolučnímu roku 1848, americké emigraci, založení knihovny po návratu z USA, vzniku a činnosti Amerického klubu dam, budování Českého průmyslového muzea, kontaktům jak s českou, tak i krajinskou společností, vztahům s cestovateli a následnému vývoji Naprstkova muzea, jak ho známe dnes s etnografickým a etnologickým zaměřením.
Adresa:
Betlémské nám. 1
11000 Praha